Interneto paieškos sistemų įrankiai ir funkcijos

Paieškų sistemų šiais laikais yra tikrai ne viena. Pačios populiariausios yra Google, Bing, Yahoo. Jos skiriasi sudėtingumu, paieškos sparta ir kt. Be to, kalbant apie paieškos sistemas, verta pasakyti, kad jos skirstomos į tris grupes: paieškos tarnybas arba serverius (angl. spiders, crawlers), katalogus ir metapaieškas. Vis dėlto, jas sieja esminis panašumas – interneto paieškos sistema leidžia vartotojui ieškoti jį dominančios informacijos, įvedus tiksliausiai ieškomą sritį atitinkančius raktinius žodžius.

Šis straipsnis susideda iš dviejų dalių, pristatančių paieškos sistemos įrankius ir funkcijas. Tad pradėkime nuo įrankių.

Dažniausiai paieška skirstoma pagal vartotojams reikalingą informacijos pobūdį:

  1. Paieškos sistema
  2. Mokslinės informacijos paieškos sistema
  3. Vaizdų paieška
  4. Vaizdinės medžiagos paieška
  5. Geografinės informacijos paieška

Kaip jau buvo minėta, paieškos sistema suteikia vartotojui galimybę rasti reikiamą informaciją pagal paieškos sistemai pateikta užklausą (raktinius žodžius). Vienos paieškos sistemos paiešką vykdo tik interneto puslapių pavadinimuose, o kitos – visame dokumentų tekste. Pastaroji savybė būdinga Google paieškos sistemai, todėl šiame straipsnyje didžiausias dėmesys bus skiriamas jai. Apskritai paieška gali būti išskiriama į paprastąją (į paiešką įvedami keli aprašantys žodžiai ir vykdoma paieška) ir išplėstinę (paieška vykdoma nurodant tam tikrus kriterijus).

Mokslinės informacijos paieškos sistema atlieka paiešką įvairiuose žurnaluose, disertacijose, techniniuose pranešimuose, universitetų tinklalapiuose ir knygose. Tokia paieška apima įvairias disciplinas ir klasifikuoja gautus rezultatus nuo geriausiai užklausą atitinkančios informacijos (straipsnių).

Populiariausios mokslinės informacijos paieškos sistemos – Google Scholar, Scirus, Scitopia ir kt. Toliau pateikiame konkrečius Google mokslinės informacijos paieškos sistemos įrankius:

Google Books – knygų paieška. Ją vykdyti galite per https://books.google.com.

Google Blog search – naujausių (įdomiausių, populiariausių) žinių paieška. Ją galite vykdyti per https://blogsearch.google.com.

Google News – pasaulinių žinių (aktualijų) šaltinių paieška. Ją galite vykdyti per https://news.google.com.

Google Scholar – mokslo šaltinių paieška. Ją vykdyti galite per https://scholar.google.com.

Vaizdų ir vaizdinės medžiagos paieška. Daugelis paieškos sistemų turi įvairių įrankių, pagal kuriuos galima ieškoti vaizdų (paveikslėlių ir kitokios vaizdinės medžiagos).

Iš esmės visų paieškos sistemų įrankiai yra panašūs ir jeigu skiriasi, tai labai nežymiai. Pavyzdžiui, Google paieškos sistema turi mygtuką „paieškos įrankiai“, jį pasirinkus galima ieškoti vaizdų pagal dydį, spalvą, tipą ir pan. Tarkim, jei vartotojui svarbus vaizdo dydis, sistema pateikia pagrindinių dydžių spektrą ir suteikia galimybę pasirinkti: „didelis“, „vidutinis“ arba „piktograma“ (mažas). Kitas paieškos sistemos įrankis – „spalva“. Pavyzdžiui, jei vartotojas pasirenka mėlyną, tuomet paieškos sistema pateikia mėlyno fono paveikslėlius.

Šiuo atveju vertėtų trumpai paminėti ir kitą paieškos sistemą – Yahoo. Ji taip pat turi įrankius ir vaizdų galima ieškoti pagal dydį, spalvą ir tipą. Tačiau jeigu palygintume abiejų paieškos sistemų galimybę atrinkti vaizdus pagal mėlyną spalvą, matytume, jog Google pateikia vaizdus mėlyname fone, o Yahoo pateikia mėlyną patį objektą (pavyzdžiui, gėles).

Dar viena populiari paieškos sistema Bing – ji turi tokius pat įrankius kaip prieš tai minėtos paieškos sistemos, tačiau turi ir savo išskirtinumą (įrankį, kurio neturi kitos paieškos sistemos) – paveikslėlių formą. Pavyzdžiui, kvadratas, pailgos formos paveikslėlis (į šonus) ir ilgas (į viršų).

Be to, visos minėtos paieškos sistemos leidžia išrūšiuoti vaizdus pagal tipą. Pavyzdžiui, piešiniai, nuotraukos, nespalvoti paveikslėliai ir pan.

Visi minėti įrankiai suteikia galimybę sukonkretinti paiešką ir gauti tuos rezultatus, kurie tiksliausiai atitinka vartotojo ieškomą informaciją.

Geografinė informacinė sistema – sistema, skirta skaitmeniniams, erdvėje koordinuotiems duomenims kaupti, saugoti, vaizduoti, redaguoti, analizuoti ir pan.

Pavyzdžiui, paieškos sistema Google leidžia pasinaudoti Google maps – internetinio žemėlapio paslauga, kuria pasinaudoję galėsite atlikti žemėlapio peržiūrą. Taip pat Google Ride Finder ir Google Transit įrankiai – per Ride Finder galėsite rasti kelionės maršrutą automobiliu, dviračiu ar pėsčiomis, o per Google Transit galėsite rasti maršrutą pasinaudojant viešuoju transportu. Dar viena šių įrankių funkcija – galėsite stebėti eismo informaciją.

Maža to, Google paieškos sistema talpina palydovines fotografijas, turi Google Street View įrankį, kuriuo pasinaudojus galima pasižiūrėti įvairias pasaulio vietas.

Šie paieškos sistemų įrankiai nėra galutiniai, Google atveria žymiai daugiau galimybių, kurios gali patenkinti ir išrankiausių vartotojų poreikius. Trumpai pristatome populiariausius ir aktualiausius įrankius:

  • Gmail – el. pašto sistema, suteikianti galimybę naudotis itin talpia (virš 15 GB) nemokama pašto dėžute
  • Google Desktop – informacijos paieškos programa, esanti kompiuterio kietajame diske
  • Google Earth – galimybė peržiūrėti 3D žemės rutulio žemėlapį
  • Google Maps – funkcija leidžianti pasinaudoti žemėlapiais, planuoti maršrutų, objektų paiešką tam tikrose valstybėse (deja, ne visose)
  • Google Notebook – užrašų knygutės funkcija
  • Google Page Creator – galimybė nemokamai skelbti (talpinti) svetaines
  • Google Mars – Marso žemėlapių peržiūra
  • Google Picasa – programa, leidžianti tvarkyti ir redaguoti nuotraukas
  • Google SketchUp – trimačio modeliavimo programa
  • Google Talk – programa, suteikianti galimybę internet perduoti sparčiąsias žinutes ir garso žinutes
  • Google Translate – programa, vykdanti automatinį vertimą įvairiomis kalbomis
  • Google Video – paieškos sistema, suteikianti galimybę publikuoti vaizdo įrašus
  • YouTube – nupirktas projektas, analogiškas „Google Video“

Tai įrankiai ne tik palengvinantys paiešką (leidžiantys ją sukonkretinti), bet ir suteikiantys daugybę galimybių vartotojams.

Antroji straipsnio dalis, kaip ir buvome minėję, bus skirta paieškos sistemos funkcijoms aptarti. Pristatome Jums esmines Google paieškos sistemos funkcijas.

Iš tiesų, Google paieškos sistema atveria daugybę galimybių, kuriomis galima nesunkiai pasinaudoti. Pagrindinės iš jų:

  1. Skrydžių paieška. Šia funkcija pasinaudoti galima apsilankius com/flights arba į Google paiešką suvedus užklausą, susijusią su norimu skrydžiu (pasirinkus pastarąjį variantą, reikės pasirinkti „Skrydžiai“, pateikiamą kairėje paieškos rezultatų puslapio pusėje).

Ši funkcija suteikia galimybę laisvai planuoti savo skrydį (kelionę), ieškoti skrydžių į įvairias pasaulio šalis ir pasirinktus skrydžius rezervuoti.

  1. Asmeniniai duomenys. Google paieškos sistema suteikia galimybę gauti reikiamą patarimą, susijusį su Jūsų artimaisiais ar draugais. Pasinaudojus suasmenintais rezultatais kartu su žiniatinklio pateikiamais rezultatais, Jums bus pateikti reikiami patarimai, vaizdai ar įrašai iš draugų.
  2. Susijusios paieškos peržiūros. Google suteikia galimybę nesunkiai rasti norimus vaizdus arba gauti nuotraukas, susijusias su ieškoma tema, naudojant susijusios paieškos peržiūras.
  3. Paieška pagal vaizdus. Norėdami atlikti vaizdų paiešką, turėtumėte apsilankyti google.lt ir pasirinkti fotoaparato piktogramą. Čia galėsite kopijuoti ir įklijuoti vaizdus, įkelti asmeninius vaizdus iš kompiuterio.

Yra keturi galimi būdai, kaip atlikti paiešką pagal vaizdus:

  • Nuvilkti ir paleisti. Čia galite vilkti vaizdus iš kompiuterio ir paleisti juos google.lt paieškos laukelyje.
  • Įkelti vaizdą. google.lt puslapyje paspauskite fotoaparato piktogramą ir pasirinkite „įkelti vaizdą“. Tuomet pasirinkite vaizdą, kuriuo norite pradėti paiešką.
  • Nukopijuoti ir įklijuoti vaizdo URL. Nukopijuokite patikusio vaizdo URL (su dešiniu pelės klavišu) ir apsilankę google.lt puslapyje paspauskite fotoaparato piktogramą ir įklijuokite nukopijuotą URL (pasirinkite „įklijuoti vaizdo URL).
  • Pasirinkti žiniatinklyje esantį vaizdą. Tai padaryti galima dešiniu pelės klavišu. Be to, jei norite greitesnės paieškos, galite atsisiųsti plėtinį (tinkamą Firefox ar Chrome) ir įdiekite jį.
  1. Žmonių ir puslapių paieška. Google paieškos sistema suteikia galimybę rasti ir bendrauti su bendraminčiais ar žmonėmis, kurie domisi tais pačiais dalykais kaip ir Jūs. Tokius žmones galite pridėti prie savo Google+ draugų rato ir juos stebėti ar bendrauti.
  2. Profiliai paieškoje. Google paieškos sistema suteikia galimybę surasti norimus žmones peržiūrint jų paskyras / profilius Google.

Čia aptarėme ir pristatėme pagrindinę Lietuvoje naudojamą Google paieškos sistemą, kuria naudojasi maždaug 98 proc. interneto vartotojų. Akivaizdu, kad tai dominuojantis vartotojų pasirinkimas, todėl ir įmonės turėtų kuo daugiau naudotis šios paieškos sistemos įrankiais ir funkcijomis, stengtis gerinti savo pozicijas šioje paieškos sistemoje.

Taip pat atkreipiame Jūsų dėmesį, kad skirtingose pasaulio šalyse vartotojai turi skirtingus įpročius ir renkasi skirtingas paieškos sistemas (Europoje – Google, Japonijoje – Yahoo, Kinijoje – Baidu, Rusijoje – Yandex ir pan.). Nors visos šios paieškos sistemos atlieką vieną ir tą pačią pagrindinę funkciją – teikia vartotojui tiksliausią ir labiausiai su jo užklausą susijusią informaciją, tačiau jos turi ir labai daug skirtingų funkcijų bei galimybių.Vis dėlto, mes skatiname Jus išnaudoti visas galimybes ir naudotis ta paieškos sistema, kurios įrankiai ir funkcijos labiausiai atitinka Jūsų poreikius.