Kaip naudoti rel=canonical ir nesibaiminti dėl dubliuoto turinio

Jei norite savo puslapyje legaliai publikuoti svetimą turinį, reikalingi du dalykai – raštiškas autoriaus leidimas ir rel=canonical atributas, kurį reikia pridėti publikuotam turiniui. Ir tai ne „black hat“ ir ne „white hat“ SEO triukai… Google paieškos robotai, pamatę tokį kodą, iš karto supras, kad turinys yra ne jūsų, o pasiskolintas. Tiesa, tam puslapiui, iš kurio turinį pasiskolinote gali būti uždedamas pliusas. Tai tik vienas iš 200 ar net daugiau pliusų, pagal kuriuos nustatomos aukštesnės pozicijos paieškoje.

Kaip naudoti rel=canonical nuorodas

Kaip viskas vyksta? Labai paprastai.

Pirmiausia reikia susitarti su autoriumi, kas jo straipsnį perpublikuosite savo puslapyje. Jei yra galimybė, būtinai gaukite raštišką autoriaus sutikimą, kadangi jis yra daug svaresnis nei žodinis. Elektroninis laiškas su sutikimu tikrai bus patikimesnis, nes nesutariant ar atsiradus ginčui bus nesunku įrodyti kokia yra tiesa.

Publikuojate savo puslapyje to autoriaus tekstą. Galite naudoti tą patį pavadinimą, tas pačias iliustracijas, jei jos priklauso autoriui ir net palikti tas pačias nuorodas tekste į vidinius ar išorinius puslapius.

Būtų gerai, kad paminėtumėte autorystę. Jei autorius pageidauja, galima įdėti nuorodą į šaltinį. Ta nuoroda „dofollow“ ar „nofollow“ – kaip susitarsite.

Dėmesio! Esminis momentas!

Kai puslapis jau publikuotas, į jo <head> kodą įterpiate vieną vienintelę eilutę:

<link rel=“canonical“ href=“http://autoriauspuslapis.lt/originalus-turinio-puslapio-adresas/“>

(jei kopijuosite tekstą iš čia, patikrinkite kabutes jau kode)

Viską išsaugote ir ramiai džiaugiatės kokybišku turiniu savo puslapyje, už kurį jums negresia jokios baudos – nei autoriaus grasinimai ir advokatų raštai, nei Google baudos už dubliuotą turinį.

Naudojate Yoast įskiepį? Viskas dar paprasčiau

Suprantame, kad įlįsti į puslapio kodą gali būti sudėtinga ir baugu. Jei naudojate WordPress turinio valdymo sistema ir galite įdiegti Yoast įskiepį, viskas vyksta dar paprasčiau. Tiesiog publikavimo metu pasižiūrėkite po straipsnio redagavimo lauku. Ten turėtumėte rasti Yoast valdymo skiltį. Paspauskite nustatymų ikonėlę (smagratuką) ir laukelyje Canonical URL įrašykite originalaus turinio adresą. Visa kita šis įskiepis padarys pats taip, kaip reikia. Yra ir kitų įskiepių, kurie yra skirti valdyti <Head> sričiai, bet šis sutinkamas gana dažnai, tad pateikėme jį kaip pavyzdį.

Rekomendacijos dubliuotam turiniui

Pagrindinė rekomendacija – nedarykite Copy+Paste. Priežastis labai paprasta – į savo puslapį įkelsite ir tame turinyje buvusias nuorodas į vidinius to puslapio puslapius. Jūsų leidinyje jos bus laikomos išorinėmis. Jei jau duodate nuorodą į šaltinį, daugiau išorinių nuorodų kaip ir nereiktų. Nebent jūsų tikslas yra padėti tam kitam puslapiui, iš kurio paėmėte turinį.

Kitas momentas – ar tikrai visas turinys yra aktualus. Gal kur straipsnio apačioje yra raginimas susisiekti su autoriumi, sekti jo Facebook paskyrą ir pan.? Abejoju, ar toks turinys reikalingas, tad teks jį truputį paredaguoti. Tai galima padaryti ir publikavus turinį viešai, net praėjus kiek laiko po publikavimo.

Kai kurias iliustracijas irgi reiktų pakeisti. Ypač, jei nesate tikras, kad autorius pats jų nepavogė iš interneto. Jei jūsų straipsnį ras advokatai, besirūpinantys tokių nuotraukų autorinėmis teisėmis, klius ne tik autoriui, bet ir jums. Taigi, iliustracijos gali būti asociatyvios.

Iš kur atsirado tas rel=canonical?

Google, Yahoo ir Microsoft dar 2009 metais pastebėjo turinio dubliavimo problemas. Tada „rewordinimas“ buvo pačiame įkarštyje, kai tas pats tekstas buvo paverčiamas keliolika skirtingų versijų. SEO specialistai jau tada žinojo, kad už turinio dubliavimą klius nuo Google. Dėl to paieškos sistemos ir sutarė, kad būtina įvesti naują HTML kodo atributą (sąlygą), kuris nurodytų, iš kur turinys paimtas.

2012 metais rel=canonical oficialiai buvo įtrauktas į HTML kodą ir pripažintas IETF bendruomenės, užsiimančios interneto procesų tobulinimu iki pat šiol.

Kokiais atvejais rel=canonical nenaudotinas

Google savo rekomendacijose ne kartą yra išreiškęs poziciją, kad rel=canonical neturėtų būti naudojamas tos pačios svetainės puslapių kopijuoto turinio nukreipimams. Pavyzdžiui, puslapis.lt ir puslapis.lt/lt bei m.puslapis.lt turi tą patį turinį, todėl nereikia naudoti rel=canonical kad pažymėtume, kuris yra pagrindinis ir „originalas“. Tam naudojamas 301 peradresavimas. Šis atributas reikalingas kai turima reikalų su skirtingais puslapiais iš skirtingų domenų.