Svetainės pritaikymas mobiliesiems įrenginiams

Greičiausiai niekas nenustebs sužinoję, kad internete laiko praleidžiama vis daugiau. Dabar internete vis dažniau naršoma per išmaniuosius telefonus – taip vartotojai taupo savo laiką. Išmanusis telefonas leidžia patogiai kiekvieną savo laisvą minutę išnaudoti naudojantis internetu. Tokiu būdų vartotojai greitai sutvarko reikalus, randa reikalingos informacijos arba tiesiog leidžia savo laisvalaikį. Tad svetainės pritaikymo mobiliesiems įrenginiams klausimas yra labai aktualus, svarbus ir vertas aptarti plačiau.

Svetainės pritaikymas mobiliesiems įrenginiams gali būti atliekamas keliais būdais, pagal kuriuos išskiriamos svetainės pritaikymo rūšys:

  • Mobilioji svetainės versija
  • Mobilioji aplikacija
  • Jautrusis (angl. responsive) dizainas

Apie kiekvieną iš šių rūšių papasakosime plačiau.

Mobilioji svetainės versija – kas tai yra ir kuo naudinga?

Tai įprasta, standartinė svetainė, pasižyminti specialiais parametrais – jos turinys telpa į nedidelį ekraną ir puikiai veikia mobiliųjų įrenginių naršyklėse.

Kokiais privalumais pasižymi mobilioji svetainės versija?

  1. Paprasta sukurti (naudojamas standartinės svetainės programavimo kodas).
  2. Kuriama pagal poreikius – sukuriamas norimas dizainas, formuojama svetainės struktūra ir navigacija – kad būtų patogi vartotojams, mėgstantiems internete naršyti per mobiliuosius įrenginius.
  3. Platus vartotojų prieinamumas.
  4. Patogu ir paprasta naudotis, nes veikia visuose mobiliuosiuose įrenginiuose, nereikia diegti papildomų programų ir kt. elementų.
  5. Lengvai ir paprastai atnaujinama (naujinimai vyksta tik serveryje, nereikia atsisiųsti ir įsidiegti papildomų programėlių).
  6. Paprasta dalintis nuorodomis į svetainę per socialinius tinklus.

Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad pasirinkę mobiliąją svetainės versiją, galite susidurti su vienu, tačiau pakankamai reikšmingu trūkumu – mobiliuosiuose įrenginiuose neveikia Flash animacijos funkcija, kuri galėtų nuskaityti sudėtingesnius svetainės elementus, todėl ne tik svetainės dizainas, bet ir kai kurios funkcijos yra supaprastinamos. Vis dėlto, jei pasirinksite savo srities profesionalus, šio trūkumo nesunkiai išvengsite, vartotojai jo nepastebės.

Mobilioji aplikacija – kas tai yra ir kuo naudinga?

Tai paprasta programa, kuri pritaikyta mobiliajam įrenginiui ir yra įdiegiama (instaliuojama) į jį kaip ir įprastos programos. Mobiliosios aplikacijos paskirtis – atvaizduoti interneto svetainės turinį, funkcijas ir leisti vartotojui ja naudojantis naršyti internete. Ši aplikacija daugiafunkcė – turi sąsają su įvairiomis mobiliojo įrenginio funkcijomis (GPS, mikrofonu, adresų knyga ir kt.) ir ją galima talpinti specialiose mobiliųjų aplikacijų parduotuvėse (pavyzdžiui, Apple App Store ar Google Play). Verta atkreipti dėmesį, kad mobilioji aplikacija gali būti laikoma puikiu reklamos įrankiu (net ir tuo atveju, jei bus platinama nemokamai) ir populiarinti Jūsų svetainę, padėti vartotojams nesunkiai ją pastebėti ar apie ją sužinoti. Maža to, mobilioji  aplikacija pasižymi spartumu, nes programinis kodas veikia greičiau nei tos svetainės, kuri rodoma interneto naršyklėje.

Kokiais privalumais pasižymi mobilioji aplikacija?

  1. Itin greita ir patogu įdiegti ir naudotis.
  2. Kuriama konkrečiam mobiliajam įrenginiui, todėl turi patogią navigaciją. Tai užtikrina, kad vartotojams šis svetainės pritaikymo būdas bus patrauklus ir jie noriai juo naudosis.
  3. Gali pritraukti naujų lankytojų ir tokiu būdu padidinti Jūsų pelną.
  4. Ugdomas vartotojų lojalumas, t. y. jei vartotojas atsisiųs mobiliają aplikaciją, jis veikiausiai bus orientuotas tik į jos naudojimąsi ir negalės staiga (vienu mygtuko paspaudimu) pereiti pas konkurentus. Be to, didelė tikimybė (garantija), kad turėdamas mobiliąja aplikaciją vartotojas sugrįš ir ja naudosis nuolat.
  5. Yra galimybė mobiliąją aplikaciją parduoti (priešingai nei su svetaine – nėra įprasta apmokestinti jos turinį).

Vis dėlto jaučiame pareigą pristatyti ir mobiliosios aplikacijos trūkumus – pakankamai ilgas jos kūrimo procesas ir daug žinių reikalaujantis darbas (turi dirbti programuotojai, gebantys svetainės kodą perrašyti kita programavimo kalba, nei naudojama įprastoms interneto svetainėms). Be to, mobiliosios aplikacijos kuriamos konkrečiai operacinei sistemai (iOS, Android ar WindowsPhone), todėl turėsite vystyti kelias skirtingas kodo versijas, kad svetainė funkcionuotų tinkamai. Be abejo, tam reikalingos papildomos lėšos, tačiau nusiminti dėl to neverta. Mūsų patirtis rodo, kad dažniausiai pasirenkama kurti paprastesnę mobilią aplikaciją vienam ar dviems įrenginiams – ir tai nekelia jokių problemų.

Turėtumėte žinoti, kad specialistų teigimu, mobilioji aplikacija labiau tinka kaip papildomas svetainės pritaikymo mobiliesiems įrenginiams variantas.

Jautrusis (angl. Responsive) dizainas – kas tai yra ir kuo naudingas?

Pirmiausia, verta pasakyti, kad tai vienas iš naujausių būdų svetainę taikyti mobiliesiems įrenginiams. Įdomu, kaip visa tai veikia? Svetainės dizaino elementai yra kintantys ir savaime prisitaikantys prie naršyklės lango (ekrano) dydžio. Tai reiškia, kad šis interneto svetainės pritaikymo mobiliesiems įrenginiams būdas yra itin veiksmingas ir reikalingas, svetainė visuomet atrodys patraukliai, nes jos turinys tilps į bet kokio mobiliojo įrenginio ekraną.

Kokiais privalumais pasižymi jautrusis (angl. responsive) dizainas?

  1. Daugiafunkcionalumas – svetainė patraukli ir matoma iš skirtingų mobiliųjų įrenginių.
  2. Paprasta sukurti – kuriama tik viena svetainės versija, galima pasinaudoti jau esamais svetainių šablonais.
  3. Reikalingas gana mažas biudžetas.
  4. Tinkama įvairiausių dydžių mobiliųjų įrenginių ekranams. Tai reiškia, kad iš bet kokio įrenginio svetainė vartotojams bus patraukli ir pateikiama kokybiškai.

Kaip ir prieš tai minėtos svetainės pritaikymo mobiliesiems įrenginiams rūšys,  jautrusis (angl. Responsive) dizainas turi ir savų trūkumų, apie kuriuos turite žinoti. Pirmiausia, reikia turėti tam tikrų žinių – užtikrinti, kad svetainė profesionaliai funkcionuotų, t. y. būtų tinkamos spartos (greitai krautųsi), neišsikreiptų svetainės vaizdas, būtų patrauklus dizainas, aiškus turinys, optimizuotas vaizdų (nuotraukų, paveikslų) dydis ir pan.

Dėl ribotų mobiliųjų įrenginių galimybių, jiems pritaikyta interneto svetainė turi būti sukurta laikantis tam tikrų taisyklių – neperkrauta grafiniais vaizdais, papildomais elementais ir orientuota daugiausia į tekstą (t. y. informacinę sritį). Beje, pasirinkus jautriojo (angl. responsive) dizaino rūšį, sunku pateisinti vartotojų lūkesčius, susijusius su dizainu, nes viskas, ką galėsite daryti – tik keisti svetainėje esančių elementų išdėstymą. Taip pat specialistai nurodo dar vieną šios rūšies trūkumą – ribotą kūrybiškumą, nes šiuo atveju privalu laikytis tam tikrų reikalavimų, t. y. suskirstyti ekraną į lygias dalis, pagal kurias turi būti sukeltas turinys. Dažnu atveju nėra galimybės panaudoti įvairių meninių elementų.

Tad prieš pasirinkdami svetainės pritaikymo mobiliesiems įrenginiams rūšį, įvertinkite savo poreikius ir norus.

PABAIGAI

Mūsų pristatytos svetainės pritaikymo mobiliesiems įrenginiams rūšys palengvina vartotojų kasdienybę ir gali duoti naudos jums. Beje, galite pasinaudoti ir visomis rūšimis, tačiau turite žinoti, kad tam turėsite skirti nemažą dalį biudžeto. Ir dar vienas itin svarbus dalykas – net jeigu nepritaikote svetainės mobiliesiems įrenginiams, tai tikrai nereiškia, kad svetainė bus nematoma mobiliuosiuose įrenginiuose. Mūsų patarimas – įvertinkite savo norus, poreikius ir vizijas bei tinkamai pasirinkite savo interneto svetainės kūrėjus ir galėsite mėgautis profesionalia svetaine – patogia navigacija, tvarkingu svetainės turinio pateikimu  mobiliojo įrenginio naršyklėje ir kt. Kurkite svetainę šiuolaikiškai ir užtikrinkite, kad ji veiktų bet kada ir bet kur.