Svetainės užsikrovimo greitis – vienas iš svarbiausių vidinių SEO darbų

Lietuvoje internetas yra vienas iš sparčiausių ir pigiausių, todėl kartais dizaineriai ir programuotojai ne visada pilnai išpildo puslapius ir kuria juos tik atsižvelgdami į dizainą arba į tai, ko nori klientas. Tačiau kad ir kaip bebūtų, visuomet didelį dėmesį reikia skirti visiems geros puslapio kūrimo reikalavimams. Visų pirma, tinklalapyje lankys ir paslaugas ar prekes pirks ne pats užsakovas, o klientai. Antra, Google robotai, skenuojantys ir vertinantys tinklalapio kodą, nepamatys viso to grožio, kuris gali sukurti gerą įspūdį, bet neatlikti esminių tinklalapio funkcijų.

Problema yra svetainės užsikrovimo greitis (angl. website load speed). Lėtai besikraunanti svetainė yra prasčiau vertinama Google, todėl ji atsiranda žemesnėse pozicijose, o tai tikrai nėra gerai. Tuomet interneto ryšio greitis čia jau nebeturi prasmės, nes matuojami kiti parametrai.

Šiame straipsnyje pateiksime užsikrovimo greičio problemas. Kaip jas spręsti? Tuo turi užsiimti tinklalapio kūrėjai, SEO agentūros, patys užsakovai. Stebuklų čia nėra. Reikia tik šiek tiek pastangų ir kompromiso. Aukoti kažką tikrai teks…

Venkite puslapio peradresavimų

Jei norimą puslapį pasiekti reikia daugiau nei vieno peradresavimo, Google laiko, tokią situaciją nenormalia. Tai naudoja papildomus naršyklės, įrenginio ir serverio resursus, dėl ko puslapio pasikrovimas sulėtėja.

Tokių peradresavimų pavyzdžių galima rasti labai daug, pavyzdžiui

Jusupuslapis.lt -> www.jusupuslapis.lt -> m.jusupuslapis.lt

Sprendimas paprastas – sutvarkyti peradresavimus ir palikti daugiausiai vieną. Dažniausiai tai būna 301 peradresavimas puslapiui, kurio adresas buvo pakeistas. Su laiku rekomenduotina atsisakyti ir šio peradresavimo.

Kaip tai padaryti? Klauskite savo programuotojų, nes jie gali surasti gana paprastą sprendimą.

Kompresija

Šiuolaikinės naršyklės dabar labai gerai dirba su gzip kompresijomis. Tai reiškia, kad kai kurios HTML užklausos yra suspaustos ir pateikiamos gzip formatu. Naršyklė jas išskleidžia ir tinkamai vaizduoja turinį. Pasitikrinkite, ar jūsų puslapis sklandžiai atlieka šią funkciją. Jei ne – programuotojai turės padirbėti, kad ši funkcija veiktų tinkamai.

Serverio atsakymo laikas

Kai paspaudžiate nuorodą, užklausa parodyti tam tikrą turinį yra siunčiama į jūsų serverį. Kuo greičiau gaunamas atsakymas ir nurodymas krauti turinį, to puslapis atveriamas greičiau. Serverio atsakymo laikas turi būti spartus, kad viskas veiktų puikiai. Jei atsako ne iš karto, reiškia kyla problemų su serveriu arba su pačio turinio pateikimu. Sistemų administratoriai kartu su programuotojais turėtų išsiaiškinti, kur problema. Kartais gali keisti hostingo tiekėjus, jei jie negali užtikrinti spartesnių serverių. Bet greičiausiai tik programuotojai kelias valandas turės intensyviai padirbėti ir ištestuoti visus procesus.

Naršyklės atsarginės kopijos (cache)

Puslapio elementai yra laikomi naršyklės atmintyje (cache) tam tikrą laiką. Kai ši atmintis naudojama netinkamai, kai kurių puslapio elementų užsikrovimas pailgėja. Dėl to Cache reikia nuolatos valyti arba nustatyti tam tikras veiklos taisykles. Tai gali padaryti programuotojai.

Sumažinti resursus

Jūsų puslapio resursai gali kartotis. Dėl to reiktų pasidomėti, kaip juos galima sumažinti nepakeičiant puslapio funkcionalumo. Tai gali padaryti programuotojai. Jie tiesiog sumažins kodus ir supaprastins puslapio veikimą.

Optimizuokite iliustracijas

WordPress turinio valdymo sistema yra gana apgaulinga. Ji sukurta taip, kad galima įkelti kad ir 5 MB dydžio iliustraciją, kuris bus sumažinta ir rodoma jau mažesnė. Tačiau WordPress iliustracijų mažinimo mechanizmas nėra tobulas. Jis sumažina dydį, o ne iliustracijos kokybę. Dėl to iliustracijas reiktų optimizuoti prieš jas įkeliant. Tam kuo puikiausiai tiks ir nemokami internete esantys įrankiai. 500 KB paveikslėlis gali tapti 50 KB neprarasdamas kokybės ir dydžio. Tokie paveikslėliai kraunasi greičiau ir taip pagreitina puslapio darbą. Paveikslėlius sumažinti gali bet kas – net ir praktikantas.

Optimizuokite CSS failus

Google pasakė aiškiai apie savo naujai paleistą AMP formatą mobiliesiems įrenginiams. CSS failas turi būti ne didesnis, nei 50 KB. Paprastame puslapyje yra keli CSS failai ir jie tikrai didesni, nei 50 KB. Google nori, kad programuotojai juos optimizuotų ir sumažintų. Ką tai reiškia? Reikės dar kartą peržiūrėti puslapio šriftus, kai kuriuos išdėstymus ir pan. reikės kažką paaukoti, tačiau tai veiksminga priemonė greitinant tinklalapio pasikrovimo laiką.

Nustatyti turinio prioritetus

Kai puslapis yra ilgas ir jame pilna įvairių elementų, naršyklė jį ilgai krauna. Jei nustatysite prioritetus tam tikram turiniui, krovimas vyks palaipsniui. Taip neapkraunami naršyklės resursai ir viskas vyksta gana sklandžiai. Prioritetus turiniui reikia nustatyti programuotojams, pasitarusiems su dizaineriais. Nuo to priklauso, kiek turinio bus matoma tuose 900 pikselių, kurie atsiveria, kai puslapis užsikrauna mūsų ekranuose.

Pakoreguoti JavaScriptus

Kai kurie JavaScriptai yra griozdiški ir generuoja daug visokių ne itin reikalingų procesų, taip apkraudami ir naršyklės, ir serverio darbą. Kas tie skriptai? Tai visa jūsų puslapio animacija – efektai, slaideriai, galerijos, paveikslėlių padidinimai užvedus pelytę, o taip pat ir trečių šalių programos – klientų aptarnavimo žinučių langas, dalinimosi socialiniuose tinkluose mygtukai ar net Google Analytics kodas.

Jų visų neatsisakysite, tačiau galite juos optimizuoti. Taip puslapis krausis greičiau. Tik čia jau reikės paaukoti tam tikrus dizaino sprendimus ir puslapis atrodys statiškesnis.

Iš kur apie tai žinome? Mums Google pasakė tiesiai šviesiai, nes jis turi nemokamą įrankį svetainės greičiui matuoti – Google PageSpeed Insights. Būtinai jį išbandykite, nes šis įrankis dar ir patarimus duoda, ką galima pakeisti, kad puslapis geriau krautųsi.

Kalba eina apie vidinė SEO. Kaip visa tai susiję? Jei puslapis kraunasi blogai, galite net nesitikėti aukštų pozicijų Google paieškoje. Tad pirmiausia, ką reikia sutvarkyti, yra puslapio užsikrovimo greitis. Tada jau galima dirbti su turiniu, vidinėmis nuorodomis ir kitais vidinio SEO reikalais.