Turinio valdymo sistemos ir jų ypatybės

Turinio valdymo sistema (angl. Content Management Systems, CMS), arba kitaip TVS, – Jūsų ir svetainės sąsaja, padedanti kurti, išsaugoti ir prireikus keisti (redaguoti, pildyti, atnaujinti) informaciją. Tačiau paprastai kalbant, tai būdas nemokamai susikurti savo interneto svetainę. TVS vartotojams patraukli tuo, kad suteikia galimybę kiekvienam nemokamai turėti savo interneto svetainę ar asmeninį tinklaraštį (blog‘ą) ir nereikalauja specialių IT žinių ar programavimo įgūdžių. TVS patogi tuo, kad jau yra tinkamai suprogramuota ir turi paruoštus dizaino šablonus, tad Jums beliks tik išsirinkti. Maža to, galėsite sekti, koordinuoti ir kontroliuoti svetainės kūrimo procesus, turėsite tinkamai suformatuotą turinį ir galimybę kurti solidų ir teigiamą įvaizdį.

Kam reikialinga turinio valdymo sistema?

Svarbiausia TVS funkcija – norimo turinio paskelbimas internete pasirinktu būdu, t. y. kaip naujienų svetainę, asmeninį tinklaraštį (angl. blog), interneto enciklopediją ir pan. Be to, turinio valdymo sistemos gali būti naudojamos ir įmonės viduje, nes leidžia sukurti daugybe vartotojų paskyrų (angl. accounts). Toks pasirinkimas naudingas tam, kad būtų tinkamai tvarkomi įmonės duomenys (dokumentacija, el. paštas ir pan.).

Populiariausios nemokamos TVS

Egzistuoja labai daug TVS ir visos jos skirtingos. Dažnai skiriasi jų galimybės ir funkcijos, todėl norint išsirinkti tai, kas tinkamiausia Jums, pirmiausia turėtumėte įvertinti, kokios svetainės norite ir TVS pasirinkti pagal savo poreikius. Pristatome Jums pačias populiariausias TVS, kurios yra vartotojų pasirenkamos dažniausiai.

WordPress (org)

Tai ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje labai populiari turinio valdymo sistema. Vos atsiradusi ši TVS buvo siejama su tinklaraščiais (anlg. blog). Manoma, kad jos populiarumą lėmė galimybė bet kokiam vartotojui susikurti savo svetainę, tereikia TVS versiją parsisiųsti iš WordPress.org ir įdiegti ją serveryje.

Turinio valdymo sistemos WordPress pagrindiniai (ir esminiai) privalumai:

  • Nesudėtinga įdiegti
  • Patogu ir lengva naudotis, nes pagrindiniai moduliai ir įskiepiai suformatuoja ir operatyviai aktyvuoja interneto svetainę
  • Saugi naudoti, nes ją kuria ir nuolat atnaujina programuotojai
  • Profesionalių dizainerių kuriami nemokami dizaino šablonai, kurie dažniausiai jau būna pritaikyti išmaniesiems įrenginiams. Be to, dizaino šablonus lengva įdiegti, tereikia sukurti katalogą serveryje
  • Paprastas administravimas (nesunku rašyti straipsnius)
  • Lengvai pritaikoma pagal kiekvieno vartotojo poreikius

Ši turinio valdymo sistema užtikrina, kad svetainę susikurtumėte greitai ir nesunkiai.

Joomla (joomla.org)

Turinio valdymo sistema Joomla gali būti naudojama bet kokios interneto svetainės kūrimui (el. parduotuvėms, naujienų svetainėms, įvairių bendruomenių ir bendrijų tinklalapiams ir pan.). Ši TVS patraukli ir vertinama tiek stambaus, tiek smulkaus verslo savininkų, kuriančių savo interneto svetainę.

Turinio valdymo sistemos Joomla pagrindiniai (ir esminiai) privalumai:

  • Išskirtinis funkcionalumas – gali būti naudojama itin plačiam spektrui (įvairaus pobūdžio svetainėms)
  • Turi daug šablonų ir modulių, kuriuos galima laisvai pasirinkti
  • Galimybė turimus abonentus (pavyzdžiui, Gmail) įregistruoti TVS
  • Lengvai pasiekiami paveikslėliai
  • Galimybė naudoti daug pasaulio kalbų
  • Galimybė kurti kontaktų rodymo formas, apklausas ir pan.

Turinio valdymo sistema Joomla lengvai pritaikoma kiekvieno poreikiams, o jos išplėtimo galimybės laikomos didžiausiu TVS privalumu.

PHP-Nuke (phpnuke.org)

Tai pati seniausia turinio valdymo sistema, sukurta 2000 metais, tačiau sėkmingai užimanti tvirtą poziciją rinkoje ir turinti ištikimų vartotojų auditoriją.

Turinio valdymo sistemos PHP-Nuke pagrindiniai (ir esminiai) privalumai:

  • Neįmantri naudoti, turi visas įprastas TVS funkcijas
  • Galimybė kuri įvairaus pobūdžio svetaines
  • Saugi naudoti. Kūrėjų atsižvelgiama ir kreipiama nemažai dėmesio šios TVS saugumui užtikrinti (anksčiau būdavo gaunama nemažai skundų šiuo klausimu)

Tiesa, ši TVS mokama, todėl tai neretai lemia vartotojų pasirinkimą šios TVS nenaudai.

Drupal (drupal.org)

Tai bet kokio tipo interneto svetaines leidžianti kurti turinio valdymo sistema. Ja paprasta naudotis ir ji itin lanksti, t. y. leidžia sukurti savitą turinio struktūrą.

Turinio valdymo sistemos Drupal pagrindiniai (ir esminiai) privalumai:

  • Paprastas šablonų kūrimas (naujas RDF modulis leidžia kurti patrauklią semantinę svetainės struktūrą)
  • Galimybė atlikti tekstų integracijos testavimą
  • Paprastas administravimas, todėl TVS gali nesunkiai naudoti bet kokie vartotojai
  • Turi nemažai papildomų modulių (naujienų lentos, paveiksliukų galerijos, failų įkėlimo bei parsisiuntimo modulius ir pan.)

Pasinaudodami šia turinio valdymo sistema galėsite kurti norimas interneto svetaines – nuo mikropuslapių iki didelių bendruomenių svetainių.

Ar verta pasirinkti nemokamą turinio valdymo sistemą?

Neretai vartotojai matydami, kad turinio valdymo sistemomis pasinaudoti galima visiškai nemokamai, sutrinka ir suabejoja jų kokybe. Be reikalo. Šiuolaikinės turinio valdymo svetainės stabilios, patikimos, kokybiškos, tinkamai sugeneruotos ir saugios.

Specialistai pateikia pagrindines priežastis, kodėl Jums verta pasirinkti nemokamą turinio valdymo sistemą:

1.Sutaupote pinigų ir savo tikslą sukurti interneto svetainę įgyvendinate mažiausiomis laiko sąnaudomis. Tokia galimybė suteikiama kiekvienam vartotojui ir yra itin patraukli (bei aktuali) mažoms ir dar tik veiklą pradedančioms įmonėms.

  1. Prieš pasirinkdami norimą turinio valdymo sistemą, turite galimybę lengvai ir be jokių įsipareigojimų ją išbandyti, o tuomet vertinti ir spręsti, kuri Jums tinkamiausia.
  2. Užtikrinamas saugumas ir komfortas. Turinio valdymo sistemos vartotojams suteikiami nuolatiniai (reguliarūs) atnaujinimai ir pagalba techniniais klausimais. Tai paverčia turinio valdymo sistemas itin funkcionaliomis.

Ką dar verta žinoti renkantis turinio valdymo sistemą?

Jei domėjotės turinio valdymo sistemomis, tikriausiai jau žinote, koks didelis jų pasirinkimas, kokios skirtingos galimybės ir funkcijos. Neretai gali būti sunku apsispręsti, kokią TVS pasirinkti, todėl mes rekomenduojame pirmiausia gerai pagalvoti ir nuspręsti, kokių TVS funkcijų ir galimybių Jums reikia, kad būtų patenkinti Jūsų poreikiai.

Mes rekomenduojame Jums įvertinti:

  1. Kokiai tikslinei auditorijai kursite savo svetainės turinį. Svarbu žinoti, kokie vartotojų poreikiai ir ko jie tikisi iš jūsų svetainės.
  2. Kokią informaciją perduosite vartotojams / lankytojams. Šiuo atveju svarbus vaidmuo tenka turinio formatui – tekstui, vaizdui ar garso įrašams, kuriais bus pateikta informacija. Be to, taip pat svarbus ir svetainės pobūdis, t. y. ar kursite informacinę interneto svetainę ar diskusijų formumą ir pan. Pagal būsimos svetainės turinį atsirinkite ir tinkamiausią turinio valdymo sistemą. Pavyzdžiui, asmeniniams tinklaraščiams labiausiai tinka WordPress, o didelių bendruomenių svetainėms – Joomla TVS.
  3. Iš kur imsite informaciją savo svetainei.
  4. Koks bus jūsų interneto svetainės dizainas? Tai turėtumėte itin gerai apgalvoti, nes svetainės dizainas neatsiejamas nuo pirminio vartotojo įspūdžio, be to, geras įvaizdis svarbus ir teigiamai reputacijai palaikyti. Turinio valdymo sistemos suteikia labai daug dizaino pasirinkimo galimybių, tačiau rinkitės atsakingai ir apgalvotai.
  5. Kas bus Jūsų pasirinktos turinio valdymo sistemos naudotojai / administratoriai, t. y. kas su ja nuolat dirbs. Rinkitės tokią TVS, kuri nebūtų pernelyg sudėtinga naudotis ir atitiktų su ja dirbsiančių žmonių žinias. Kai kurios turinio valdymo sistemos (pavyzdžiui, Joomla) turi įdiegtą ir lietuvių kalbą, o tai itin palengvina darbą.

Kaip įdiegti turinio valdymo sistemą?

Galimi tą padaryti dvejais variantais – padarykite tai patys arba kreipkitės į specialistą turintį techninių sugebėjimų, reikalingų pasirinktai TVS įdiegti. Jei vis dėlto nuspręsite tai daryti savarankiškai, siūlome ir rekomenduojame naudotis TVS įdiegimo dokumentacija, kurioje smulkiai aprašomi visi įdiegimo žingsniai. Tokios dokumentacijos dažniausiai parengtos anglų kalba, tačiau jei atidžiai laikysitės jose nurodytų reikalavimų, neturėtų kilti nesusipratimų ar sunkumų.

Kad būtų lengviau, mes Jums pateikiame pagrindinius žingsnius diegiant TVS.

  1. Išsirinkite serverį su Apache, PHP ir mySQL sistemomis (šiuo metu jas jau turi beveik visi serveriai) ir užsirezervuokite jame vietą.
  2. Į išsirinktą serverį įkelkite pasirinktą turinio valdymo sistemą.
  3. Pasirinkite įdiegimo procesą (jis dažniausiai smulkiai aprašytas dokumentacijoje).
  4. Įvykdykite diegimą. Jis vyksta naršyklėje ir reikalauja tam tikrų Jūsų asmeninių duomenų pateikimo (vardo, el. pašto adreso ir pan.),
  5. Išsirinkti patinkantį savo interneto svetainės šabloną.
  6. Kurkite turinį.

Turinio valdymo sistemos pasirinkimas – Jūsų savarankiškas sprendimas, nes kiekviena iš egzistuojančių TVS turi skirtingas funkcijas ir yra skirtingai pritaikoma konkretiems projektams. Bet kuriai pasirinktai TVS įdiegti reikės investuoti savo laiko ir pastangų, nes tai labai kruopštus ir atsakingas darbas. Vis dėlto, galutinis rezultatas turėtų Jus džiuginti – galėsite kurti ir reguliariai atnaujinti savo turinį, būti patrauklūs vartotojams. Išnaudokite šiuolaikines galimybes, be vargo ir finansinių išteklių būkite matomi ir turėkite savo poreikiams pritaikytą interneto svetainę!

Comments are closed.